• Maltepe Mah. Gümüşsuyu Cad. Gümüş Han No:49/33 Zeytinburnu - İstanbul - Türkiye
  • +90 212 544 78 11
Sık Sorulan Sorular
Endüstriyel Aydınlatma Nedir?
Led Aydınlatma Nedir?

Light Emitting Diode (Işık Yayan Diyot), yani kısaca LED, en yeni aydınlatma teknolojilerinden biridir. Sağladığı faydalar sebebiyle, kullanımı hızla yaygınlaşmaktadır. En önemli faydası, düşük enerji tüketimi ve uzun ömrü sayesinde klasik aydınlatmaya göre çok daha ekonomik olmasıdır.

Acil Aydınlatma Nedir?

Acil aydınlatma, elektrik kesintisi nedeniyle kapalı bir mekânda ışıkların kapanması durumunda devreye girecek şekilde tasarlanmış, pil destekli veya bağımsız olarak çalışan ışık kaynakları anlamına gelir. Acil aydınlatma kullanımı, günümüzde ticari olsun olmasın tüm binalarda zorunludur.

Ex-Proof Armatür Nedir?

Ex-proof armatürler, kelime anlamıyla da patlamaya karşı korunmuş armatürler olarak karşımıza çıkar. Bu ürünler tasarlanırken tehlike oluşturabilecek alanlarda kullanılmaya uygun teknikler uygulanır. Patlamaya ve toz tutuşmasına dayanıklı, toz geçirmez ve basınca dayanıklı ürünler üretilir. Ayrıca güvenli ve hava geçirmeyecek şekilde monte edilmeleri gerekir. Ex-proof armatürler yanıcı, patlayıcı ve parlayıcı maddelerin bulunduğu ortamlarda patlamaya sebep olabilecek kıvılcım ve ark açığa çıkarmaz. Bu yüzden gaz, toz veya yanıcı madde buharı gibi sebeplerle oluşabilecek patlama tehlikesi içeren alanlarda ex-proof aydınlatma kullanılması zorunludur. Ex-proof armatürler, geliştirilmiş özel zırhları sayesinde cihaz içerisinde oluşabilecek patlama, kıvılcım veya arkın dışarıyla temasını da engellemektedir.

Ex-Proof Armatür Nerelerde Kullanılır, Farkı Nedir?

Patlamaya sebep olan üç unsur vardır: Patlayıcı madde, oksijen (hava) ve ateşleme kaynağı. Patlama tehlikesi bulunduran alanlarda normal ekipmanlar ile aydınlatma sağlandığında oluşabilecek kıvılcım ve ark, ateşleme kaynağı görevi görerek patlamaya sebep olabilir. Bu durumu engellemek için özel olarak üretilmiş, patlama tehlikesini ortadan kaldıran ex-proof armatürler tercih edilmelidir. Ex-proof ekipman kullanımı, iş güvenliği ve işçi sağlığı ile ilgili mevzuatta da zorunlu kılınmıştır. Yanıcı, patlayıcı, parlayıcı maddelerin bulunması sebebiyle riskli görülen ve ex-proof armatür kullanılması gereken yerler şunlardır: Petrol rafine ve tesisleri LPG ve doğalgaz tesisleri Kimyasal ürün üretimi yapılan fabrikalar İlaç fabrikaları Demir-çelik sanayisi Kömür madenleri Ahşap malzeme üretimi yapılan fabrikalar Alkollü içecek fabrikaları Un ve şeker fabrikaları Hububat siloları. Ex-proof armatürler tercih edilirken ürünün kullanılacağı tesis ve koşullar değerlendirilmeli, en uygun ve güvenli ürünler tercih edilmelidir. Patlama riski bakımından tehlikeli olan yerler, havada bulut halinde bulunan yanıcı tozların oluşturduğu patlayıcı ortam ve gaz, buhar ve sis halindeki parlayıcı maddelerin hava ile karışımından oluşan ortamlar olarak sınıflandırılmış ve derecelendirmeler yapılmıştır. Bu derecelendirmeler, tehlike derecesine ve tehlikeli maddelerin ortamda bulunma oranına göre hesaplanmıştır.

Nasıl Sipariş Verilir?

Sitemizden teklif formu isteyebilir, mail atabilir veya telefon ile iletişime geçebilirsiniz.

Ürünlerinizin Garanti Süreleri ve Kapsamı Nedir?

Ürünlerimiz 2 yıl standart garanti ile satışa sunulmaktadır.

Daha Önceki Referanslarınız Nelerdir?

Satış mühendislerimizden ve aydınlatma danışmanlarımızdan detaylı referans listemizi isteyebilirsiniz.

Makine Aydınlatma Nedir?

Endüstriyel aydınlatma lambası olarak bilinen makine aydınlatma lambası, üretimin çok daha kolay ve verimli bir şekilde yapılmasına yardımcı olur. 360 derece dönüş açısında sahip olan makine aydınlatma armatürleri su, yağ, toz, çapak gibi bir çok etkene karşı oldukça dayanıklıdır ve tamamen bu alan için üretilmiştir. Geniş aydınlatma kapasitesine sahip olan bu lambalar çok fonksiyonludur. Sabitleme aparatları sayesinde istediğiniz yönde montajını yapma imkanı sunan bu lambaların montaj cıvataları da ürün ile birlikte verilir. Lambalarda açma kapa düğmeleri ve bağlantı kablosu mevcuttur.